Sepetiniz Boş
Teklif Alınız  

Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya'nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Bizans döneminden kalma kayaya oyulmuş 30'dan fazla kilise ve şapel bulunmaktadır.

Bunların en ünlüsü, 12. yüzyıla kadar uzanan bir dizi fresk içeren Doğuş Kilisesi'dir.

Müze, Göreme köyünden yaklaşık 25 kilometre (15 mil) uzaklıkta, Avanos yolu üzerinde yer almaktadır. Her gün 09:00-19:00 (yaz aylarında 22:00'ye kadar) arasında açıktır.

Göreme Açık Hava Müzesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndedir ve Kapadokya'nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Göreme köyü yakınlarında bulunan bu müze, 10. yüzyıla tarihlenen fresklere sahip Hristiyan ve Bizans mağara kiliselerinin bir koleksiyonudur.

Müze, ünlü Aziz Bazilikası şapeli ve Aziz John Polyptych dahil olmak üzere 100'den fazla kayaya oyulmuş şapele sahiptir. Bu açık hava müzesinde ayrıca; kilise kalıntıları, manastırlar ve mezarlar.

Müze, Nisan-Ekim ayları arasında (en yoğun aylar) 08:30-17:00 ve Kasım-Mart (en az yoğun aylar) arasında 08:30-16:30 saatleri arasında açıktır.

Giriş ücreti ve detaylar için Müze Linkine Tıklayınız

Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya'dayken mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Bölgedeki en popüler turistik yerlerden biri ve bunun iyi bir nedeni var.

Müze 1963 yılında bölgenin MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan kaya mimarisini korumanın bir yolu olarak kuruldu. Müze, erken Hıristiyanlar tarafından volkanik kayalardan oyulmuş 100'den fazla kilise ve şapel barındırıyor.

Girişte, müze için bilet alabileceğiniz (kişi başı yaklaşık 10 TL) bir bilgi merkezi ve hediyelik eşya dükkanı bulacaksınız. İçeri girdikten sonra, bu inanılmaz mağara kiliselerini kendi başınıza veya her kilisenin tarihi ve mimarisi hakkında bilgi verecek rehberli bir rehber eşliğinde keşfedebileceksiniz - Türkçe veya İngilizce bilmiyorsanız bir tane kiralamaya değer! Ayrıca birçok kilisede bulunan sesli rehberlerden faydalanabilir veya bilet satın alma işleminizin bir parçası olarak sesli rehber kiralayabilirsiniz.

Biri şehrin en üst katında Meryem Ana Kilisesi'nin yanında, diğeri ise şehre daha yakın olan Meryem Ana Kilisesi'nin yanında olmak üzere iki girişi vardır. 

Kapadokya'nın doğal güzelliklerini ve arkeolojik harikalarını keşfetmek istiyorsanız Göreme Açık Hava Müzesi mutlaka görülmeli.

Müze, bölgenin doğal ve mimari peyzajını korumak amacıyla 1963 yılında kurulmuştur. Ayrıca Türkiye'deki Bizans sanatının en iyi örneklerinden bazılarını görmek için harika bir yerdir. Site, UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiştir ve nedenini görmek kolaydır: kiliseler, şapeller, kayaya oyulmuş konutlar ve volkanik kaya oluşumlarından oyulmuş diğer yapılardan oluşan çarpıcı bir koleksiyon.

Göreme'deki en popüler turistik yerler, kilise ve şapellerin dış duvarlarına boyanmış fresklerdir. Freskler, eski tarih ve İncil olaylarından sahneleri tasvir ediyor. Bazıları tanıdık gelebilir: Adem ve Havva Bilgi Ağacından yiyorlar; Jonah'ın bir balina tarafından yutulması; İsa bir cüzamlıyı iyileştiriyor; Adem'in Cennetten kovulması; İbrahim, oğlu İshak'ı Tanrı'nın buyruğu uyarınca kurban olarak sunar; Musa, Sina Dağı'nda Tanrı'nın On Emrinin yazılı olduğu tabletleri alıyor; Davut sapanı ile Golyat'ı öldürür; Samson, Gazze Tapınağı'ndaki sütunları yıkıyor; Nuh, tüm uyarıları aldıktan sonra bir gemi inşa ediyor.

Dünyanın en büyük açık hava müzesini deneyimlemeye hazır mısınız?

Göreme Milli Parkı (veya Göreme Açık Hava Müzesi), Türkiye'nin en ünlü turistik yerlerinden biridir ve Kapadokya'nın başkenti Nevşehir'e yaklaşık 60 km uzaklıktaki Kapadokya'da bulunmaktadır.

İlk olarak 1958 yılında bir sanat kolonisi oluşturmak isteyen bir grup sanatçı tarafından kurulmuştur. Sanatçıların uzun yıllardır birlikte yaşadığı ve çalıştığı Fransa'daki Taos, New Mexico ve Montmartre gibi yerlerden ilham aldılar.

Bugün, bu alanda İncil sahnelerini veya günlük yaşamı betimleyen freskler ve duvar resimleriyle süslenmiş 200'den fazla mağara var. Bu duvar resimleri üzerinde çalışmak için yıllar boyunca birçok sanatçı buraya geldi ve onlara dünyadaki diğer sitelere kıyasla benzersiz bir karakter verdi.

Göreme Açık Hava Müzesi Kırmızı Tur'a dahildir.

Kapadokya'da Daily Tours markası ile Feliz Turismo sizlere en kaliteli, güvenli ve eğlenceli Günlük veya Özel Tur hizmetini en uygun fiyata sunmaktadır. Bizi Arayın ve Eğlenin :)

Sepetim
Sepetiniz Boş